Witam serdecznie!

Nazywam się Stanisław Lotko, jestem licencjonowanym polskojęzycznym przewodnikiem turystycznym po Dubrowniku i województwie Dubrownicko-Neretwianskim, członkiem Dubrownickiego Towarzystwa Przewodników.

Uprzejmie zapraszam Państwa do zwiedzania miasta jak również jego okolic tj. regionów które już od XIV w. należały do słynnej Republiki Dubrownickiej: Konavle z Cavtatem i Pelješac ze Stonem.

Chciałbym przekazać Państwu moja wiedzę związaną z niezwykłymi dziejami tego średniowiecznego miasta-państwa i jego życiem aż po dzień dzisiejszy w sposób przystępny i ciekawy, tak aby Państwo będąc bardziej wtajemniczeni w powyższy fenomen mogli sobie sprawdzić dlaczego Dubrownik jest powszechnie nazywany Perłą Adriatyku.

Spróbuję zwrócić uwagę Państwa na kilka cech charakterystycznych tego głównego ośrodka turystycznego Chorwacji.

Magnesem dla przybyszów jest Dubrownicka Starówka, której zwiedzanie odbywa się wyłącznie pieszo. To planowo zwarty w architektoniczną całość zespół równo ułożonych kamiennych budynków o podobnej konstrukcji z ciasnymi uliczkami i placykami między nimi. Nad miastem dominują strzeliste lub kopulaste wieże kościołów i sylwetki fortyfikacji, bo całe miasto jest otoczone prawie dwukilometrowej długości średniowiecznymi murami obronnymi.

Ponieważ biegną one po opadającym i potem wznoszącym się terenie razem ze spotykającymi się po drodze swoimi bastionami tworzą niesłychanie malowniczy i niepowtarzalny krajobraz. Dopiero z lotu ptaka lub z najwyższych partii na murach a już na pewno ze szczytu sąsiadującej góry Srd, na który można się dostać kolejką linową, spostrzec można, że kamienne miasto wypełnia po brzegi miniaturowy skalisty półwysep w kształcie nieregularnej pięcioramiennej gwiazdy. Z północy dotyka ona dwoma swoimi ramionami spadzistego lądu, pokrytego bujną śródziemnomorską florą. We wschodnim pięcioboku znajduje się, chroniony kamienistym molo z latarnią, niewielki stary port patrzący w kierunku znajdującej się niespełna pół mili morskiej – wyspy Lokrum.

Wahadłowo kursujące co pół godziny stateczki przewożą tam turystów. Wyspa nazywana Ogrodem na morzu posiada bogatą historię, park przyrodniczy pod ścisłą ochroną, ogromny ogród botaniczny i na dodatek kilka architektonicznych rarytasów. Nie sposób w krótkiej notatce objąć ogromu zabytków znajdujących się wewnątrz murów Starego Miasta. Miejsce 14-wiekowej cywilizacji pieczołowicie odrestaurowano dzięki rzetelnej wiedzy i pracy samych jego mieszkańców oraz pomocy specjalistów z całego świata.

Staromiejskie plenery wykorzystywane są doskonale jako naturalne sceny dla przedstawień teatralnych, koncertów symfonicznych, oper i występów zespołów folklorystycznych w czasie corocznego Letniego Festiwalu a ostatnio są także miejscami akcji filmów historycznych czy seriali telewizyjnych o życiu w Dubrowniku. Warto zobaczyć coś z tego na żywo Serdecznie zapraszam i zachęcam do spotkania w Dubrowniku.